Stypendium szkolne może otrzymać uczeń zamieszkujący na terenie gminy Klucze znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej, wynikającej z niskich dochodów na osobę w rodzinie w szczególności gdy w rodzinie występuje: bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba, wielodzietność, brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo-wychowawczych, alkoholizm lub narkomania, a także gdy rodzina jest niepełna lub wystąpiło zdarzenie losowe.
Podstawa prawna:
Ustawa z dn. 7 września 1991 r. o systemie oświaty ( Dz.U. 2019.1481 z późn. zm.)
Kto może ubiegać się o stypendium szkolne?
przysługuje uczniom szkół publicznych i niepublicznych:
Stypendium nie przysługuje:
Kto może złożyć wniosek o stypendium szkolne?
W przypadku pełnoletniego ucznia, jeżeli składa wniosek rodzic lub opiekun prawny należy do wniosku załączyć upoważnienie.
Jakie kryterium dochodowe?
Aby uzyskać stypendium szkolne należy spełniać kryterium dochodowe, o którym mowa w ustawie o pomocy społecznej – obecnie jest to 528,00 złotych (netto) na osobę w rodzinie.
Jak obliczyć dochód?
Dochód oblicza się sumując wszystkie dochody rodziny, np.:
Łączny dochód rodziny dzieli się przez liczbę członków w rodzinie.
W przypadku utraty dochodu, należy złożyć dokument potwierdzający utratę dochodu oraz jego wysokość.
Gdzie złożyć wniosek o stypendium szkolne i w jakim terminie?
Kompletnie wypełniony wniosek wraz z wymaganymi załącznikami należy składać w sekretariacie Ośrodka Pomocy Społecznej w terminie do 15 września.
W przypadku słuchaczy publicznych kolegiów nauczycielskich, językowych i kolegiów pracowników służb społecznych do 15 października.
Jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku?
Jednocześnie informujemy, iż w poszczególnych przypadkach mogą być wymagane inne dokumenty, nie objęte powyższym zestawieniem.
Uwaga: W przypadku składania kopii dokumentów należy przedstawić oryginał do wglądu.
Na co może być przeznaczone stypendium szkolne?
Stypendium szkolne może być przeznaczone na dodatkowe zajęcia oraz pomoc rzeczową o charakterze socjalnym. Dodatkowymi zajęciami mogą być zajęcia wyrównawcze, nauka języków obcych, zajęcia sportowe, taneczne, recytatorskie, kółka zainteresowań, itd. Pomoc rzeczowa o charakterze edukacyjnym to np. tornister, strój na zajęcia wychowania fizycznego, podręczniki, zeszyty, przybory szkolne, atlasy historyczne, encyklopedia, pokrycie kosztów abonamentu internetowego, wyjazdu na wycieczkę szkolną, zieloną szkołę, itp. Obuwie i odzież mogą stanowić pomoc o charakterze edukacyjnym jedynie w sytuacji, gdy wiążą się z procesem edukacji ucznia (np. kimono dla ucznia trenującego karate).
Zakup codziennej odzieży lub obuwia, umożliwiającego uczniowi dotarcie do szkoły (np. kurtka, bluza) leży w kompetencjach resortu polityki społecznej i nie powinien być finansowany w ramach stypendium szkolnego.
Faktury bądź rachunki muszą być imienne na rodzica lub pełnoletniego ucznia.
Istotne jest również aby np. plecak miał adnotację „szkolny” lub buty „sportowe”.
Zasiłek szkolny może być przyznany niezależnie od otrzymywanego stypendium w przypadku zaistnienia zdarzenia losowego powodującego przejściowo trudną sytuację materialną ucznia – przykładowo: nagła choroba, śmierć, kradzież, pożar lub inne zdarzenie nadzwyczajne i nieprzewidywalne.
Wniosek należy składać w terminie nie dłuższym niż dwa miesiące od wystąpienia zdarzenia losowego.
Do wniosku o zasiłek szkolny należy dołączyć dokumenty potwierdzające zaistnienie zdarzenia losowego.