Dodatki mieszkaniowe
Dodatek mieszkaniowy jest to okresowe świadczenie pieniężne przyznawane na podstawie ustawy z dnia 21 czerwca 2001 roku o dodatkach mieszkaniowych, mające na celu dofinansowanie do wydatków mieszkaniowych ponoszonych w związku z zajmowaniem lokalu mieszkalnego.
Dodatek mieszkaniowy przyznawany jest w drodze decyzji administracyjnej na okres 6 miesięcy, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po dniu złożenia wniosku.
WARUNKI PRZYZNANIA DODATKU MIESZKANIOWEGO
Aby otrzymać dodatek mieszkaniowy, wnioskodawca musi spełniać łącznie trzy warunki:
- posiadać tytuł prawny do lokalu;
- zamieszkiwać w lokalu mieszkalnym spełniającym kryterium metrażowe;
- spełniać kryterium dochodowe.
Tytuł prawny do zajmowanego lokalu
Dodatek mieszkaniowy przysługuje:
- najemcom albo podnajemcom lokali mieszkalnych, zamieszkującym w tych lokalach,
- osobom mieszkającym w lokalach mieszkalnych, do których przysługuje im spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego,
- osobom mieszkającym w lokalach mieszkalnych znajdujących się w budynkach stanowiących ich własność i właścicielom samodzielnych lokali mieszkalnych,
- innym osobom mającym tytuł prawny do zajmowanego lokalu mieszkalnego i ponoszącym wydatki związane z jego zajmowaniem,
- osobom zajmującym lokal mieszkalny bez tytułu prawnego, oczekującym na przysługujący im lokal zamienny albo najem socjalny lokalu.
Dodatek mieszkaniowy przysługuje w związku z zamieszkiwaniem w jednym lokalu mieszkalnym albo zajmowaniem jednego lokalu mieszkalnego i może przysługiwać na podstawie więcej niż jednego tytułu prawnego spośród określonych powyżej.
Powierzchnia zajmowanego lokalu mieszkalnego
Ustawa określa tzw. normatywną powierzchnię użytkową lokalu mieszkalnego. W przeliczeniu na liczbę członków gospodarstwa domowego nie może ona przekraczać:
Liczba członków gospodarstwa domowego | Powierzchnia normatywna | Powierzchnia normatywna + 30 % | Powierzchnia normatywna + 50 % |
1 osoba | 35,00 m2 | 45,50 m2 | 52,50 m2 |
2 osoby | 40,00 m2 | 52,00 m2 | 60,00 m2 |
3 osoby | 45,00 m2 | 58,50 m2 | 67,50 m2 |
4 osoby | 55,00 m2 | 71,50 m2 | 82,50 m2 |
5 osób | 65,00 m2 | 84,50 m2 | 97,50 m2 |
6 osób | 70,00 m2 | 91,00 m2 | 105,00 m2 |
W przypadku zamieszkiwania w lokalu mieszkalnym większej liczby osób dla każdej kolejnej osoby zwiększa się normatywną powierzchnię tego lokalu o 5 m2.
Normatywną powierzchnię powiększa się o 15 m2, jeżeli w lokalu mieszkalnym zamieszkuje:
- osoba niepełnosprawna poruszająca się na wózku inwalidzkim,
- osoba niepełnosprawna, której niepełnosprawność wymaga zamieszkiwania w oddzielnym pokoju. O wymogu zamieszkiwania w oddzielnym pokoju orzekają powiatowe zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności.
Dodatek mieszkaniowy przysługuje, gdy powierzchnia użytkowa lokalu mieszkalnego nie przekracza określonej dla danej liczby osób powierzchni normatywnej o więcej niż 30% albo 50% pod warunkiem, że udział powierzchni pokoi i kuchni w powierzchni użytkowej tego lokalu nie przekracza 60%.
Dochód
Dodatek mieszkaniowy przysługuje, jeżeli w okresie 3 miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku, średni miesięczny dochód przypadający na jednego członka gospodarstwa domowego wnioskodawcy nie przekroczył w gospodarstwie jednoosobowym 40% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, obowiązującego w dniu złożenia wniosku, a w gospodarstwie wieloosobowym – 30% tej kwoty.
Przez gospodarstwo domowe rozumie się gospodarstwo prowadzone przez osobę ubiegającą się o przyznanie dodatku mieszkaniowego:
- samodzielnie zajmującą lokal mieszkalny,
- wspólnie z małżonkiem i innymi osobami stale z nią zamieszkującymi i gospodarującymi, które swoje prawa do zamieszkiwania w lokalu wywodzą z prawa tej osoby.
Do członków gospodarstwa domowego nie wlicza się osób przebywających w instytucjach zapewniających nieodpłatne pełne całodobowe utrzymanie.
Kwota przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej ogłaszana jest przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na podstawie art. 20 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Od 9 lutego 2024 roku kryterium dochodowe wynosi:
- w gospodarstwie jednoosobowym 2 862,19 zł,
- w gospodarstwie wieloosobowym 2 146,64 zł.
Zgodnie z art. 3 ust. 3 ustawy o dodatkach mieszkaniowych za dochód uważa się dochód w rozumieniu art. 3 pkt 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 roku o świadczeniach rodzinnych.
Szczegółowe informacje o dochodzie znajdują się tutaj
Jeżeli średni miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego jest wyższy od określonego kryterium, a kwota nadwyżki nie przekracza wysokości dodatku mieszkaniowego, należny dodatek mieszkaniowy obniża się o tę kwotę.
Dodatkowe informacje o dochodzie
- Nie uwzględnia się dochodu osoby, która przebywa w instytucji zapewniającej nieodpłatne pełne całodobowe utrzymanie, wyprowadziła się lub zmarła przed dniem złożenia wniosku o przyznanie dodatku mieszkaniowego.
- W przypadku posiadania tytułu prawnego do gospodarstwa rolnego dochód z tego gospodarstwa ustala się na podstawie powierzchni gruntów w hektarach przeliczeniowych i wysokości przeciętnego dochodu z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych z 1 ha przeliczeniowego, ostatnio ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na podstawie art. 18 ustawy z dnia 15 listopada 1984 roku o podatku rolnym.
- Wysokość dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej, w przypadku prowadzenia działalności opodatkowanej na zasadach określonych w przepisach ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustala się na podstawie oświadczenia wnioskodawcy lub zaświadczenia wydanego przez naczelnika właściwego urzędu skarbowego.
- W przypadku ustalania dochodu z działalności podlegającej opodatkowaniu na podstawie przepisów ustawy z dnia 20 listopada 1998 roku o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, przyjmuje się dochód miesięczny w wysokości 1/12 dochodu ogłaszanego corocznie, w drodze obwieszczenia ministra właściwego do spraw rodziny, o którym mowa w art. 5 ust. 7a ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych.
WYSOKOŚĆ DODATKU MIESZKANIOWEGO
Wysokość dodatku mieszkaniowego stanowi różnicę między wydatkami przypadającymi na normatywną powierzchnię użytkową zajmowanego lokalu mieszkalnego a kwotą stanowiącą określony procent miesięcznych dochodów gospodarstwa domowego.
Do obliczenia wysokości dodatku mieszkaniowego przyjmuje się wydatki poniesione na lokal mieszkalny w miesiącu poprzedzającym dzień złożenia wniosku:
- czynsz,
- koszty, o których mowa w art. 28 ust. 3 pkt 2 ustawy z dnia 26 października 1995 roku o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego,
- opłaty związane z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości w częściach przypadających na lokale mieszkalne w spółdzielni mieszkaniowej,
- zaliczki na koszty zarządu nieruchomością wspólną,
- odszkodowanie za zajmowanie lokalu bez tytułu prawnego,
- inne niż wymienione powyżej opłaty za używanie lokalu mieszkalnego,
- opłaty za energię cieplną, wodę, ścieki, odpady i nieczystości ciekłe,
- wydatek stanowiący podstawę obliczania ryczałtu na zakup opału.
W przypadku braku wyposażenia lokalu mieszkalnego w instalację doprowadzającą energię cieplną do celów ogrzewania, w instalację ciepłej wody lub gazu przewodowego z zewnętrznego źródła znajdującego się poza lokalem, osobie uprawnionej do dodatku mieszkaniowego przyznaje się ryczałt na zakup opału stanowiący część dodatku mieszkaniowego.
Wysokość dodatku mieszkaniowego nie może przekraczać 70% wydatków ponoszonych za lokal mieszkalny.
Dodatku mieszkaniowego nie przyznaje się, jeżeli jego kwota byłaby niższa niż 0,5% kwoty przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, obowiązującego w dniu wydania decyzji.
Informacji udzielają pracownicy Centrum Usług Społecznych w Kluczach:
- Pani Anna Mędrek – tel. 32 642 84 67, wew. 45
- Pani Wioletta Przewłoka – tel. 32 642 84 67
Dokumenty do pobrania:
Wniosek o przyznanie dodatku mieszkaniowego