Zespół Interdyscyplinarny
Zespół Interdyscyplinarny działa przy Centrum Usług Społecznych w Kluczach. Z Zespołem można kontaktować się za pośrednictwem email: zi@gmina-klucze.pl, lub poprzez kontakt bezpośredni lub telefoniczny z przewodniczącą lub zastępcą Zespołu.
W skład zespołu wchodzą:
Przewodnicząca Zespołu Interdyscyplinarnego
Katarzyna Sierka– Kierownik Zespołu ds. realizacji zadań z zakresu pomocy społecznej Centrum Usług Społecznych w Kluczach
tel. (32) 64 28 467 wew. 40 k.sierka@gmina-klucze.pl
Zastępca przewodniczącej Zespołu Interdyscyplinarnego
Edyta Krowicka– Przewodnicząca Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Kluczach
tel. 518 492 530 e.krowicka@gmina-klucze.pl
Zastępca przewodniczącej Zespołu Interdyscyplinarnego
Aleksandra Majewska– Pracownik socjalny Centrum Usług Społecznych w Kluczach
tel. (32) 64 28 467 wew. 42 a.majewska@gmina-klucze.pl
Oraz przedstawiciele instytucji:
- Komisariatu Policji w Kluczach
- Kurator Służby Sądowej wykonujący orzeczenia w sprawach karnych w Sądzie Rejonowym w Olkuszu
- Kurator z III Wydziału Rodziny i Nieletnich Sądu Rejonowego w Olkuszu
- NZOZ „ZDROWIE” w Kluczach
- Chrześcijańskie Stowarzyszenie Dobroczynne w Kluczach
- Gminny Zespół Oświaty w Kluczach
Zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy domowej do zadań Zespołu należy podejmowanie strategicznych i kluczowych działań w szeroko rozumianej problematyce przemocy w rodzinie. Zalicza się do nich m.in.
- realizacja działań określonych w gminnym programie przeciwdziałania przemocy domowej oraz ochrony ofiar przemocy domowej
- integrowanie i koordynowanie działań jednostek gminnych, Policji, , placówek oświatowych, służby zdrowia, kuratorów, organizacji pozarządowych itp.
- diagnozowanie problemu przemocy domowej
- podejmowanie działań mających na celu przeciwdziałanie zjawisku przemocy w środowiskach zagrożonych przemocą domową
- inicjowanie interwencji w środowisku dotkniętym przemocą domową
- rozpowszechnianie informacji o instytucjach, osobach i możliwościach udzielania pomocy w środowisku lokalnym
- inicjowanie działań w stosunku do osób stosujących przemoc domową,
- podnoszenie kwalifikacji członków zespołu i grup diagnostyczno-pomocowych
- ocena i weryfikacja prowadzonych działań, w tym działań grup diagnostyczno-pomocowych
Podstawowym celem działania Zespołu Interdyscyplinarnego jest koordynacja działań w celu skutecznego rozwiązywania problemów określonych rodzin. Koordynacja ta łączy w sobie konieczność przepływu informacji między instytucjami mogącymi zapewnić pomoc, wypracowanie modelu pomocy dostosowanej do problemów danej rodziny oraz najbardziej efektywne, realne udzielanie pomocy.
Co to jest Niebieska Karta ?
Procedura ”Niebieskie Karty” jest narzędziem, którego głównym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa osobie doznającej przemocy domowej, ale także współpraca przedstawicieli różnych instytucji i podmiotów, które są zobowiązane do reagowania w przypadku uzyskania informacji o wystąpieniu przemocy domowej. Procedura „Niebieskie Karty” obejmuje:
- osoby doznające przemocy domowej,
- osoby stosujące przemoc domową, przez które należy rozumieć wyłącznie osoby pełnoletnie, które dopuszczają się przemocy domowej wobec osób doznających przemocy domowej.
Wszczęcie procedury następuje z chwilą wypełnienia formularza „Niebieska Karta – A” w przypadku uzasadnionego podejrzenia stosowania przemocy domowej lub zgłoszenia dokonanego przez świadka przemocy domowej.Następnie formularz przekazuje się do Zespołu Interdyscyplinarnego. Wszczęcia procedury NIEBIESKIE KARTY dokonują poniższe osoby wypełniając formularz „Niebieska Karta–A”
- pracownik socjalny jednostki organizacyjnej pomocy społecznej;
- funkcjonariusz Policji;
- żołnierz Żandarmerii Wojskowej w sprawach żołnierzy pełniących czynną służbę wojskową stosujących przemoc domową;
- pracownik socjalny specjalistycznego ośrodka wsparcia dla osób doznających przemocy domowej;
- asystent rodziny;
- nauczyciel wychowawca będący wychowawcą klasy lub nauczyciel znający sytuację domową małoletniego;
- osoba wykonująca zawód medyczny, w tym lekarz, pielęgniarka, położna lub ratownik medyczny
- przedstawiciel gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych;
- pedagog, psycholog lub terapeuta, będący przedstawicielami jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych; Policji; oświaty; ochrony zdrowia; lub organizacji pozarządowych
Procedura przewiduje dwuetapowy udział osoby dotkniętej przemocą domową, gdzie pierwszy etap, to zetknięcie z przedstawicielami w/w służb, którzy będą zobowiązani wypełnić formularz „Niebieska Karta – A” , a drugi etap to zaproszenie przez grupę diagnostyczno-pomocową na spotkanie i wspólne omówienie dalszych, zintegrowanych działań pomocowych.




