Wizyta studyjna w Centrum Usług Społecznych w Kluczach
30 września 202426 września w Gminie Klucze miała miejsce wyjątkowa wizyta studyjna zorganizowana przez pracowników Centrum Usług Społecznych w Kluczach, na prośbę przedstawicieli Forum Usług Społecznych Metropolii Krakowskiej.
To znaczące wydarzenie przyciągnęło przedstawicieli aż 15 gmin zrzeszonych w Stowarzyszeniu Metropolia Krakowska, w tym przedstawicieli Krakowa, Biskupic, Czernichowa, Igołomii-Wawrzeńczyc, Liszek, Michałowic, Mogilan, Niepołomic, Skawiny, Świątnik Górnych, Wieliczki, Wielkiej Wsi, Zabierzowa oraz Zielonek.
Wizyta studyjna stanowiła doskonałą okazję do podzielenia się naszym 3-letnim doświadczeniem z działania jako Centrum Usług Społecznych, a także umożliwiła nam zaprezentowanie naszych osiągnięć oraz wyzwań, z jakimi spotkaliśmy się podczas przekształcania Ośrodka w Centrum.
Czwartkowe spotkanie otworzył Wójt Gminy Klucze, Pan Norbert Bień, który, omówił specyfikę Gminy Klucze oraz znaczenie współpracy między instytucjami. Jego słowa podkreśliły, jak istotne jest budowanie silnych społeczności lokalnych, w czym nasze Centrum odgrywa kluczową rolę.
Następnie Pani Iwona Kocjan, p.o. Dyrektora CUS a jednocześnie Organizatora Usług Społecznych, w trakcie swojego wystąpienia postawiła tezę, że działalność CUS wpływa na zmianę wizerunkową pomocy społecznej i kształtuje nową politykę społeczną.
W trakcie swojego wystąpienia Pani Dyrektor poruszyła także kwestie związane z wyzwaniami, przed którymi stoją Centra Usług Społecznych. Zmiany w systemie pomocy społecznej wymagają elastyczności oraz innowacyjnych rozwiązań, co może być sporym obciążeniem dla pracowników i organizacji. Niemniej jednak, Pani Iwona skupiła się głównie na korzyściach płynących z działalności CUS, które obejmują m.in. większą dostępność usług, lepszą jakość wsparcia oraz efektywniejsze wykorzystanie dostępnych zasobów.
Pani Dyrektor zachęcała uczestników do aktywnego zadawania pytań, co było szczególnie istotne, biorąc pod uwagę, że większość Ośrodków dopiero zastanawia się nad przekształceniem w Centra Usług Społecznych i spotkanie to było dla nich doskonałą okazją do zdobycia cennych informacji i mamy nadzieję rozwiania wszystkich wątpliwości związanych z tematem przekształcenia. Uczestnicy mieli okazję uzyskać odpowiedzi na nurtujące ich pytania, dzięki obecności na sali Kierowników CUS: Pani Iwony Kocjan, Pana Jarosława Raka, Pani Katarzyny Sierki, Pani Anny Mędrek, Pani Pauliny Mędrek, a także koordynatorów indywidualnych planów usług społecznych: Pani Anny Murdzek i Pani Anny Walotek.
Po omówieniu najważniejszych zagadnień, nasi goście mieli okazję poznać nasze miejsca pracy, dzięki odwiedzeniu dwóch lokalizacji naszego Centrum – przy ulicy Rabsztyńskiej (Dworek Dietla) oraz Zawierciańskiej. Nie zabrakło również wizyty w nowoczesnej Hali Sportowej, o działaniach której opowiedział nam Organizator Społeczności Lokalnej, Pan Jarosław Rak.
Niezwykle ważnym tematem poruszonym podczas wizyty był rozwój usług społecznych w oparciu o potencjał ekonomii społecznej. Dzięki zaangażowaniu Pani Kamili Przybylskiej ze Stowarzyszenia Forum Oświatowe Klucze oraz Pani Moniki Miszczyńskiej ze Spółdzielni Socjalnej OPOKA mogliśmy zobaczyć jak działają lokalne organizacje. Obie Panie w niezwykle inspirujący sposób przybliżyły przybyłym gościom swoją działalność, a także oprowadziły nas po swoich placówkach co spotkało się z dużym zainteresowaniem uczestników.
Natomiast zwieńczeniem naszej wizyty studyjnej był spacer po Pustyni Błędowskiej, który dodatkowo zachęcił naszych gości do kolejnej wizyty w naszej Gminie.
Okazuje się, że może i jesteśmy niewielką gminą, ale zdecydowanie mamy się czym chwalić- zarówno jeżeli chodzi o działania podejmowane przez nasze Centrum, które cały czas dostosowujemy wykorzystując potencjał gminy, jak i prężnie działające organizacje pozarządowe oraz walory turystyczne.
Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za zaangażowanie, inspirujące rozmowy oraz ogromną otwartość. Wierzymy, że nawiązane kontakty i wymiana wiedzy zaowocują długofalowymi korzyściami dla naszych lokalnych społeczności.